VˆWˆ Keybi A. Paulino
Assistant Grand Lecturer
kpaulnyc5@gmail.com

Past Assistant Grand Lecturers
of the
Bronx District


1918-19 William Steiger (Lily)
1919-20 William Steiger (Lily)
1920-21 William Y. Jack (Hebron)
1921-22 William Steiger (Lily)
1922-23 John Lecky (Guiding Star)
1923-24 Robert B. Wilson (Otesaga)
1924-25 John Lecky (Guiding Star)
1925-26 Arthur A. Barr (Trowel)
1926-27 Joseph Lockhart (Guiding Star)
1927-28 Kenneth M. Magee (Trowel)
1928-29 Kenneth M.Magee (Trowel)
1929-30 Benedict F. May (Pelham)
1930-31 William A. Pearce (Hebron)
1931-32 Fred W. Wasserchied (Azure)
1932-33 Benedict F. May (Pelham)
1933-34 Earl B. Smith (Otesaga)
1934-35 Fred J. Schur (Marion)
1935-36 Fred J. Schur (Marion)
1936-37 Fred J. Schur (Marion)
1937-38 Milton K. Ketcham (Lily)
1938-39 Milton K. Ketcham (Lily)
1939-40 Milton K. Ketcham (Lily)
1940-41 Rudolph Lang (Marion)
1941-42 William C. Waterbury (Angle)
1942-43 William C. Waterbury (Angle)
1943-44 William C. Waterbury (Angle)
1944-45 William C. Waterbury (Angle)
1945-46 William J. Gassert (Lily)
1946-47 George Reich (Hopewell)
1947-48 George Reich (Hopewell)
1948-49 William F. Nolte (Trowel)
1949-50 William F. Nolte (Trowel)
1950-51 Albert Retz (Hopewell)
1951-52 Donald F. Potter (Marion)
1952-53 Donald F. Potter (Marion)
1953-54 Daniel C. Bloom (Pelham)
1954-55 Daniel C. Bloom (Pelham)
1955-56 William Roseboom (Otesaga)
1956-57 William Roseboom (Otesaga)
1957-58 William Roseboom (Otesaga)
1958-59 Harold W. McCheyne (Otesaga)
1959-60 George F. MacDonald (Wyoming)
1960-61 George F. MacDonald (Wyoming)
1961-62 George F. MacDonald (Wyoming)
1962-63 George F. MacDonald (Wyoming)
1963-64 Robert R. Hill (Trowel)
1964-65 Robert R. Hill (Trowel)
1965-66 Robert R. Hill (Trowel)
1966-67 Robert R. Hill (Trowel)
1967-68 Ian Marshall (Equality)
1968-69 Ian Marshall (Equality)
1969-70 Ian Marshall (Equality)
1970-71 Ian Marshall (Equality)
1971-72 Jerry Festa (True Course)
1972-73 Jerry Festa (True Course)
1973-74 Joseph Kniznick (True Course)
1974-75 Joseph Kniznick (True Course)
1975-76 Joseph Kniznick (True Course)
1976-77 Arthur A. Fenty (Equality)
1977-78 Arthur A. Fenty (Equality)
1978-79 Arthur A. Fenty (Equality)
1979-80 George H. Stenderhoff (Pelham)
1980-81 George H. Stenderhoff (Pelham)
1981-82 George H. Stenderhoff (Pelham)
1982-83 Francis M. Ruddy (Pelham)
1983-84 Jens V. Meyer (Pelham)
1984-85 Jens V Meyer (Pelham)
1985-86 Arthur Fenty (Equality)
1986-87 Jens V Meyer (Pelham)
1987-88 Albert Ciprut (Otesaga-Marion)
1988-89 Albert Ciprut (Otesaga-Marion)
1989-90 Richard Infortunio (Eden/Wyoming)
1990-91 Richard Infortunio (Eden/Wyoming)
1991-92 Richard Infortunio (Eden/Wyoming)
1992-93 Donald Mattson (Pelham)
1993-94 Donald Mattson (Pelham)
1994-95 Donald Mattson (Pelham)
1995-96 Donald Mattson (Pelham)
1996-97 Francis M Ruddy (Pelham)
1997-98 Francis M Ruddy (Pelham)
1998-99 Joseph Hoffer III (Pelham)
1999-00 Joseph Hoffer III (Pelham)
2000-02 Francis M. Ruddy (Pelham)
2002-04 Francis M. Ruddy (Pelham)
2004-06 Manfred O. Wuttke (Guiding Star-Angle)
2006-08 Manfred O. Wuttke (Guiding Star-Angle)
2008-10 Donald Mattson (Pelham)
2010-12 Efrain Hernandez (Guiding Star-Angle)
2012-14 Ronald Estes (Hebron)
2014-16 Ronald Estes (Hebron)
2016-18 Edwin Berroa (Pelham)