RˆWˆ TJ Carrizales
Grand Director of Ceremonies
tony.carrizales@gmail.com

Past Grand Lodge Staff Officers
of the
Bronx District

1918-19 Walter McGivney, GSB (Marion)
1919-20 Harry W. Fintel, GSB (Hopewell)
1920-21 Arthur A. Barr, GDC (Trowel)
1921-22 Carl F. Price, GSB (Equality)
1922-23 DeWitt Pelton, GC (G. Star)
1923-24 Andrew Hally, GSB (Wyoming)
1924-25 Walter C. Martin, GSB (Marion)
1926-27 Harry E. Ratner, GSB (Level)
1928-29 John Waterman, GDC (Angle)
1929-30 Robert B. Wilson, GS (Otesaga)
1930-31 Ed Friedman, GDC (Live Oak)
1931-32 L. Hedbavny, GSB (Eternal)
1932-33 Samuel H. Richter, GS (Eden)
1934-35 Robert F. Shaw, GSB (Wyoming)
1934-35 Paul L. Buffa, GC (Great Light)
1935-36 Peter A. Dardis, GSB (Angle)
1936-37 A. Larson, GSB (Kingsbridge)
1937-38 Silas W. Solifrey, GSB (Eden)
1938-39 Rudolph L. Kritzler, GS (Azure)
1939-40 W. Staubach, GSB (Tru Course)
1940-41 Kenneth M. Magee, GS (Trowel)
1941-42 A. Grossman, GS (Nathan Hale)
1942-43 Herbert E. Toy, GSB (Angle)
1943-44 Aaron F. Forsey, GSB (Pelham)
1944-45 Charles E. Krayer, GSB (Gavel)
1945-46 C. Schleeweis, GSB (Wyoming)
1946-47 A. McNeil, GSB (Hebron)
1947-48 William Waterbury, GDC (Angle)
1948-49 Ed DeGranby, GSB (Hopewell)
1949-50 James Reynolds, SGD (Pelham)
1949-50 Alfred Hallam, GSB (Equality)
1949-50 Lyman R. Hartley, GC (Equality)
1950-51 H. Schleichkron, GSB (T. C.)
1951-52 G. Goldsmith, GDC (Eternal)
1952-53 W. Hollweg, GSB (Wyoming)
1953-54 Frank R. Butler, GSB (Marion)
1954-55 Harry O. Johnson, GSB (Lily)
1955-56 Newton C. Kimball, GSB (Gavel)
1956-57 Fred Starr, GSB (Guiding Star)
1957-58 H. Wunsch, GDC (Nathan Hale)
1958-59 Peter Bavusi, GSB (Great Light)
1959-60 Irving Turkheimer, GSE (Eternal)
1960-61 Sidney Montgomery, GDC (Lily)
1961-62 John W. Spoor, GSB (Trowel)
1962-63 J. Krumm, GDC (Kingsbridge)
1963-64 Charles Baum, GDC (Samaritan)
1964-65 S. Jencsik, GSB (Guiding Star)
1965-66 Eugene J. Gall, GDC (Equality)
1966-67 Irving Fiss, GSB (Samaritan)
1967-68 John J. Reiner, GS (Wyoming)
1968-69 Charles Banten, GDC (Otesaga)
1969-70 Gus C. Fowler, GS (Pelham)
1970-71 Hymel Friedman, GSB (Eden)
1971-72 Richard Olsen, GSB (Hopewell)
1972-73 Morris Kerschner, GS (Hebron)
1972-73 James B. Edwards, GC (Hebron)
1973-74 L. Reichenthal, GDC (Eternal)
1974-75 Oliver L. Pouliot, GSB (G. Star)
1975-76 Mario G. Contaldi, GS (Lily)
1976-77 J. Kniznick, GSB (True Course)
1977-78 Fred Olsen, GS (True Course)
1978-79 G. Swenson, GDC (GSA)
1979-80 Zoltan Hodinka, GSB (GSA)
1980-81 James R. Banks, GS (Lily)
1981-82 Ian Marshall, GDC (Equality)
1982-83 Alexander Selikoff, GS (Eden)
1983-84 Chris Criscuolo, GSB (Wyoming)
1984-85 Emil Lauritano (Pelham)
1985-86 William Johnsen. GDC (Guiding Star-Angle)
1986-87 Gary Markus, GSB (Wyoming)
1987-88 Charles Gramling, GDC (Pelham)
1988-89 Jens V. Meyer, GDC (Pelham)
1989-90 Jens V. Meyer, GDC (Pelham)
1990-91 Oliver Pouliot, GSB (Guiding Star-Angle)
1991-92 John Schilling, GS (Pelham)
1992-93 Charles Gramling, GSB (Pelham)
1993-94 Charles Gramling, GSB (Pelham)
1994-96 Eli Shaban, GS (Guiding Star-Angle)
1996-98 Johnathan Weinrich, GS (Gavel-Trowel)
1998-00 Antonio Colon, GDC (Gavel-Trowel)
2000-02 Kenneth J. Fischer GDC (Guiding Star - Angle)
2006-08 Anthony B. Colon GDC (Gavel-Trowel)
2008-10 Arnold R. Auerbach GSB (Hebron)
2010-12 Luis A. Rojas GDC (Pelham)
2012-14 Christopher Winnicki GS (Kosciuszko)
2014-16 Severo Diaz GSB (Pelham)